poniedziałek, 19 maja 2014

Osłona finansowa - czym jest i dlaczego jest tak istotna?

Czy spotkałeś się z określeniem „osłona finansowa„? A może kojarzysz ją z rozmów z osób ze starszego pokolenia jako pieniądze na tzw. „czarną godzinę„? Niezależnie od tego, jakie określenie jest Ci bardziej znajome fakt jest taki, że właśnie od osłony finansowej powinieneś zacząć budowanie swojej niezależności finansowej czy domowego budżetu.
Czym jest osłona finansowa? Jest to po prostu pewna suma pieniędzy zgromadzonych na Twoim dodatkowym koncie. Celem tworzenia osłony finansowej jest zwiększenie poczucia Twojego bezpieczeństwa poprzez zapewnienie sobie środków pozwalających pokryć koszty życia w przypadku, gdy z jakiś powodów nie będziesz mógł zarabiać. Powody mogą być różne takie, jak choćby ciężka choroba, utrata pracy, nieszczęście itp. Ważne jest, aby dodatkowe środki były odłożone na specjalnym koncie, do którego nie masz łatwego dostępu np. poprzez możliwość wypłaty z bankomatu lub wykonania prostego przelewu. Jest to ważne, ponieważ dzięki temu nie będzie kusiło Cię, by przeznaczyć je na realizację bieżących potrzeb.
Osłona finansowa powinna wystarczyć Ci na to, byś mógł przeżyć od 6 do 12 miesięcy nie uzyskując w tym czasie innych dochodów. Możesz oczywiście zdecydować się na większą osłonę, zabezpieczającą Cię finansowo na dłuższy czas. Aby wyliczyć wartość tej osłony wystarczy podstawić dane do poniższego wzoru:
Osłona finansowa na okres 12 miesięcy = 12 x miesięczne wydatki
Proste wyliczenie prawda? Czy oby jednak na pewno?… Powyższy wzór jest dziecinnie prosty, jeżeli znajdujesz się w mniejszości Polaków, którzy wiedzą dokładnie ile wydają miesięcznie. Jeżeli tak jednak nie jest to musisz zacząć od ustalenia ile wydajesz miesięcznie. Nie ważne, jaką metodę wybierzesz, ważne żeby była skuteczna. Możesz zapisywać miesięczne wydatki na kartce papieru, w arkuszu kalkulacyjnym albo też korzystać z aplikacji ułatwiających kontrolę miesięcznego budżetu.
Wiesz już dlaczego potrzebujesz osłony finansowej. Wiesz też, jak wyliczyć kapitał, jaki musisz zgromadzić. Zgromadzone środki warto inwestować w lokatę, która sprawi, że będą procentowały. Osobiście polecam Lokatę Bezkarną. Nie pozostaje nic innego, jak przejść od słów do czynu. Nie odkładaj tego na jutro – zacznij już dziś kształtować dobre nawyki finansowe. Powodzenia!

P.S.: Polecam również promocję ułóż sobie wymarzone konto.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz