piątek, 11 kwietnia 2014

Jak oszczędzać pieniądze? - podstawowe błędy

Jak oszczędzać pieniądze? To pytanie, które zadaje sobie każdy człowiek. W tym poście nie znajdziesz na nie odpowiedzi, ale dowiesz się, co jest największą przeszkodą w oszczędzaniu. Poznasz 6 złych nawyków uniemożliwiających Ci stanie się bogatym. Lektura tego postu udowodni Ci, że w Twoim postępowaniu występuje co najmniej jeden zły nawyk, który uniemożliwia Ci skuteczne oszczędzanie pieniędzy. Być może zauważysz u siebie więcej niż jeden. Zidentyfikowanie tych nawyków to pierwszy krok do ich wyeliminowania, a co za tym idzie zwiększenia skuteczności w oszczędzaniu.

Złe nawyki, które uniemożliwiają oszczędzanie, a co za tym idzie gromadzenie pieniędzy:

1. Płacenie kartą kredytową lub zakupy na kredyt. Wielu ludzi wyrobiło sobie nawyk płacenia kartą kredytową, zakupów na kredyt czy odkładania płatności w czasie. Nie zdają sobie oni jednak sprawy, że w ogólnym rozrachunku płacą drożej. Jeżeli nie zrozumiesz takiej zależności to taki nawyk może całkowicie uniemożliwić Ci oszczędzanie i gromadzenie pieniędzy w formie majątku.

2. Kupno nowych samochodów. Nowy samochód po wyjeździe z salonu traci od 20 do 40 % swojej wartości. Pierwsze lata użytkowania to spadek wartości w granicach 50%. Zakup nowego samochodu to olbrzymie obciążenie dla Twojego budżetu, które skutecznie uniemożliwia Ci stanie się bogatym człowiekiem.

3. Kupno samochodów na kredyt. Kupując samochód na kredyt Twoja kieszeń obciążona jest dwa razy. Musisz liczyć się z oprocentowaniem oraz kosztami kredytu, a z drugiej strony auto traci na wartości. Spłacasz więc więcej niż pożyczyłeś i wydałeś na samochód, a jego wartość jest już o wiele niższa.

4. Kupowanie dóbr szybko tracących wartość. Kupujesz dane dobro, a po krótkim czasie jego wartość jest o połowę niższa. Doskonałym przykładem takich dóbr są samochody czy elektronika. Pojawiają się nowe, lepsze modele, a stare tracą wartość i nie ma na nich chętnych.

5. "Kupowanie zobowiązań". Rozumie się przez to nabywanie dóbr, których posiadanie obliguje nas do ponoszenia kosztów. Przykładem takie dobra może być łódka, której utrzymanie i konserwacja może kosztować więcej niż jej wartość. Chodzi tutaj o takie dobra, które stale wymagają inwestycji i wysysają z Ciebie pieniądze.

6. Zakupy pod wpływem chwili, impulsu. Pewnie wiele razy zdarzyło Ci się kupić coś, co po powrocie do domu okazywało się zbędne. Kolejna bluzka czy jeansy, które były w promocji, a tak naprawdę nie są potrzebne ponieważ nie potrzebujemy 20 par jednocześnie. Takie nieprzemyślane zakupy skutecznie pozbawiają nas pieniędzy i utrudniają oszczędzanie. 

Oczywiście występuje o wiele więcej złych nawyków finansowych, które uniemożliwiają oszczędzanie. Na początek jednak przeanalizuj powyższe i postaraj się wyeliminować je ze swojego życia, a z czasem przekonasz się o ich skuteczności.

P.S.: Polecam również promocję ułóż sobie wymarzone konto.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz